Költözésnél tiszta lappal indulunk, de nagyon sok kutatómunka és utánajárás kell, hogy egy harmonikus otthont és harmonikus gyerekszobát tudjunk kialakítani. Tóth-Molnár Evelin is sokat gyűjtötte az értékes tartalmakat, hogy aztán egy ilyen napsugaras egyveleggé gyúrja össze. Maga a színválasztás és a dekorok is ideálisak a különböző nemű gyerekpárosnak, nem csoda, hogy Lea és Leon szívesen időzik ebben a kuckóban! Könyvtárolásra egyszerű polcokat választottak galériaszerű elrendezéssel, ami a legjobb módszer bölcsis-óvodás korú gyerekeknél. Evelin nagyon sok tapasztalatot osztott meg velünk, igazi kikapcsolódás őt olvasni és az olvasókuckóról készült képeket nézegetni!
Miért tartottad fontosnak, hogy olvasósarkot alakíts ki?
Nagyon sok szép és érdekes gyerekkönyvünk van, amit mindenképpen szerettem volna egy külön olvasáshoz kialakított helyen elhelyezni a játszószobában. Szerettem volna, ha a könyvek mindig szem előtt vannak, ezzel is ösztönözve a gyerekeket, hogy minél többször vegyék kézbe és ismerkedjenek velük.
Leon egyre nyitottabb és érdeklődőbb a könyvek iránt. Mostanában gyakran előfordul, hogy elővesz egy könyvet és az illusztrációt látva elkezdi mesélni a saját kis történetét. Ebből is látszik mennyire fejlesztik a könyvek – sok minden más mellett – a fantáziáját, kreativitását.
Honnan inspirálódtál?
Kezdetben a gyerekszobákhoz a Pinteresten kerestem inspirációt. Ezen kívül az Instagramon néhány számomra nagyon szimpatikus tartalomgyártó (édesanya) is sok jó ötletet adott. Amikor az alap ötlet megvolt, elkezdtem nézelődni, milyen lehetőségek vannak a berendezést és a dekorációt illetően. Akkoriban Németországban laktunk, a gyerekek is ott születtek. Rengeteg szuper és stílusos webshopot találtam és a remek kiegészítőket látva egyik ötlet jött a másik után. Ezt követően már csak a kreativitásomra hagyatkoztam és a jelenlegi olvasókuckó is a korábbi gyerekszobáink koncepciói alapján készült.

Mi volt a koncepciód az olvasókuckó megtervezésekor?
Nálunk az olvasókuckó a játszószobában kapott helyet. Ez egy tetőtéri szoba remek tájolással, így minden napszakban rengeteg természetes fény van a szobában. A ferde falak miatt, talán egy kicsit még “kuckósabb” hatást kelt. A gyerekek egy szobában alszanak, tehát a két külön szoba helyett mindkét helyiségen osztoznak. Ez a kevés korkülönbség miatt nagyon jól működik nálunk.
Fontos szempont volt, hogy egyedül, illetve velünk együtt is kényelmesen tudjanak olvasni, lapozgatni az olvasósarokban vagy akár a sátorban is. A könyvek helyét úgy alakítottuk ki, hogy mind a ketten a magasságuknak megfelelően segítség nélkül is könnyen kiválaszthassák és kézbe vehessék aktuális kedvenceiket.
Melyik részlettel vagy a legelégedettebb?
Azt hiszem a színekkel vagyok a legelégedettebb. Mivel a gyerekek ellenkező neműek, így olyan színvilágot szerettem volna létrehozni, amihez a fiús és a lányos színek is passzolnak, de mindezt összegyúrva az összkép harmonikus lesz.
Van-e olyan, amin változtattál időközben?
Márciusban költöztünk be a jelenlegi házunkba, ezért még minden úgy van, ahogy azt megterveztem és berendeztük. Persze néha egy-két új, apró kiegészítő azért bekerül a kompozícióba.
Szoktatok-e évszakonként/nagyobb ünnepekkor dekorálni/finomhangolni a kuckón?
Mivel a szoba még elég új és az utóbbi időben rengeteg volt a teendő a ház körül, ezért még nem került sor egyéb szezonális dekorációra. Szerencsére most már egy nyugodtabb időszak következik és elkezdtem beszerezni a kuckó karácsonyi dekorációját.
Melyik ülőalkalmatosság vált be Nektek a legjobban?
A kisebb- nagyobb párnák kupaca és az alatta lévő szivacs puzzle nekünk a legkényelmesebb és legpraktikusabb. Akár ülve, fekve vagy összebújva olvasunk, mindenki kényelmesen elfér.

Mióta része az életeteknek a könyvek?
Amióta a gyerekek olyan korba kerültek, hogy a könyvet megtudták fogni, lapozgatni és egy kicsit lekötötte a figyelmüket a könyvek az életük állandó részei lettek. Aztán egyre gyakrabban, egyre többféle könyv kezdte el érdekelni őket. Nagyjából egy éve az esti mesék is állandóak elalvás előtt.
Melyek a gyermeked kedvenc meséi? Melyik napaszakban szoktatok olvasni?
Leonnál abszolút kedvencek a különböző járműveket – munkagépeket, tűzoltóautót – bemutató könyvek. Lea inkább az állatokról szóló történeteket, a gazdagon illusztrált könyvecskéket szereti. A hosszabb meséknek egyenlőre még nem érünk a végére, inkább a rövidebb, akár verses történeteket olvasom nekik. Ha az ovi és bölcsi után délután a játszószobában vagyunk, szinte mindig átlapozunk egy-két könyvet. Az esti mese mindennapos nálunk, amit már az ágyban fekve hallgatnak meg elalvás előtt.

Neked milyen gyerekkori emlékeid vannak a könyvekkel/mesékkel kapcsolatban?
Anyukám nagyon sokat olvasott nekem, amikor kicsi voltam. Nagyon szerettem a Mazsola és Tádét és Békés Pál- Borz a sámlin is nagy kedvencem volt. Néhány történetre a mai napig emlékszem, az illusztrációval és a képzeletem alkotta képekkel együtt. Szeretném, ha a mi gyerekeinknek is lennének majd ilyen emlékei felnőttkorukban, ezért is tartom nagyon fontosnak, hogy a könyvek a gyerekkor részei legyenek.
Vélemény, hozzászólás?